Kdo byli Vikingové a jak žili

Vikingové patřili mezi germánské kmeny, které se rozšířily skoro po celém světě. Slovo Viking je pravděpodobně odvozeno od vík=záliv, říkali si tak obyvatelé tří severských zemí - dnešního Dánska, Norska a Švédska. V západní Evropě jim spíše přezdívali Normané a ve východní zase Varjagové. Více se dovíte, pokud si přečtete:

Vikingové byli nejen obávanými a nelítostnými válečníky, ale zároveň zručnými řemeslníky, šikovnými obchodníky a především pravými mistry ve stavbě lodí a v ovládání lodní plachty.

Po mořských vlnách dosáhli na západě břehů Islandu, Grónska, které nazvali Grenwald "Zelená Země" a amerického kontinentu. Nový svět tak pro sebe objevili již pět set let před Kryštofem Kolumbem. Neshody s místním obyvatelstvem - indiány a také vzdálenost od domova jim zabránily v trvalejším osídlení.

Vikingové se plavili na svých rychlých člunech poháněných vesly, k nimž přidali čtvercové plachty. Nejdříve připlouvali do jiných zemí jen na jaře a v létě a před zimou se vraceli do svých mrazivých končin. Vikingové zpustošili a uloupili všechno, co se dalo, a unikali na moře, kde byli neporazitelní. Později ale na pobřežích zůstávali. Usadili se na mnoha místech Evropy a hluboce poznamenali evropské dějiny i kulturu.


nahoru  vytisknout

Hlavni navigace O těchto stránkách Novinky Kdo byli vikingové Historie vikingů Vikingové v datech Způsob boje Vikingské lodě Vikingská kultura Bohové vikingů Kontakt Spolupráce Zajímavé zdroje
TOPlist