Vikingské dědictví

Vikingové zanechali stopy navěky. Více než 900 nejběžnějších anglických slov pochází od Vikingů (např. sky, skin, scrape, skirt, husband (husbonde) a window (vindue)). V Anglii je více než 600 jmen vesnic, které lze přímo spojovat s Vikingy (Grimsby, Thoresby, Brimtoft, Langtoft aj.). Existují anglická hrabství, v nichž je asi 75% vesnických jmen odvozeno od Vikingů. Na Shetlandských ostrovech stoupá poměr až na 99%. V severovýchodní Anglii se mluvilo severskými jazyky až do 12.století, na ostrově Man až do poloviny 15.století.

V Normandii se nacházejí stále ještě vesnice se jmény, která mají svůj původ v severských zemích, jako např. Dalbec, Runitot, Bourguebu (Borgeby). A každý francouzský námořní kapitán dodnes dává příkazy 'babord' a 'tribord', když míní nalevo a napravo. V Rusku, které bylo založeno lidmi z Rus (švédského hrabství Roslagen), dodnes nosí miliony lidí jména jako Oleg, Olga a Igor - pocházející ze jmen vikingských bohů Helge, Helga a Ingvar. Když Rusové zdvořile oslovují jeden druhého ve významu "pane", dané slovo (tj. gospodin, pozn. překl.) pochází z vikingského slova 'husbonden'.

Cizince Vikingové nikdy nepřestali udivovat a fascinovat. Nazývali je Obry ze severu, 'pohany', 'divochy', 'prvními rytíři'. Popisovali je jako barbary, ale také jako ušlechtilé poety s ženskými bohyněmi. Ještě dnes některé francouzské školní učebnice vysvětlují vikingskou povahu klimatem, v němž žili. Protože pocházeli z takových barbarských, studených a nudných (!) zemí, byli nuceni prolamovat svou melancholii trochou starého dobrého zabíjení nevinných lidí (a získat tak trochu slunce!).


Zpět na stránku Kdo byli Vikingové a jak žili


nahoru  vytisknout

Hlavni navigace O těchto stránkách Novinky Kdo byli vikingové Historie vikingů Vikingové v datech Způsob boje Vikingské lodě Vikingská kultura Bohové vikingů Kontakt Spolupráce Zajímavé zdroje
TOPlist