Zbraně vikingů

Meč byla nejcennější zbraň vikingského válečníka. Majitelé jim často dávali jméno např. Zář bitvy. Meč měl oboustranné ostří, byl dlouhý asi 100 cm a vážil necelé 2 kilogramy.
Při boji s mečem vikingové raději bodali nepřítele do ramen, loktů či kolen než aby sekali.

vikingský meč
Zobrazit detail vikingského meče

Sekera s dlouhou dřevěnou rukojetí byla navržena tak, aby svým úderem rozpůlila protivníkův štít.

vikingská sekera
Zobrazit detail vikingské sekery

Kopí určené k boji zblízka (k probodnutí nepřítele) bylo dlouhé a těžké, zatímco kopí určené k házení bylo kratší a lehčí. Vikingové zdobili své zbraně runovým písmem kvůli identifikaci vlastníka zbraně. Také věřili, že runy jsou magické a zbraň bude v boji účinější.

vikingské kopí
Zobrazit detail vikingského kopí

Štít sloužil k obraně a vlastnil ho každý vikinksý válečník. Štíty byly kulaté, asi metr široké, vyrobené ze dřeva, někdy pokryté kůží. Byly zdobeny červenou nebo žlutou barvou. Uprostřed štítu byl ocelový "hrbol", který sloužil k ochraně rukou válečníka.

vikingský štít            vikingský štít
Zobrazit detail štítu    Zobrazit detail štítu

Helma byla vorebena z kůže nebo železa a byla bez pověstných rohů. Železné helmy měly chránič nosu a očí, někdy i chránily i krk.

kožená helma            železná helma
Zobrazit detail helmy    Zobrazit detail helmy


nahoru  vytisknout

Hlavni navigace O těchto stránkách Novinky Kdo byli vikingové Historie vikingů Vikingové v datech Způsob boje Vikingské lodě Vikingská kultura Bohové vikingů Kontakt Spolupráce Zajímavé zdroje
TOPlist